Občanské fórum - interaktivní instalace - Milan Švehla

Občanské fórum

instalace 2019

Jaké by to bylo postavit se před statisíce lidí a televizní kamery na Letenské pláni v roce 1989? Interaktivní instalace kombinující technologii detekce hlasu a dobové záznamy umožňuje uživateli postavit se do role řečníka na tribuně Občanského fóra.

Webová aplikace vznikla z univerzitního zadání „Sametová revoluce“ a její snahou je přenést účastníka do tehdejší doby. Ale zatímco vyzkoušet roli demonstranta může člověk jednoduše i dnes, být aktérem událostí, zažít nervozitu před důležitými okamžiky a podívat se do zákulisí, se jen tak někomu nepodaří. Další z motivací bylo vyzkoušet si praktickou práci s detekcí hlasu.

Instalace je v češtině a angličtině, ovládaná je pouze hlasem. Člověk se tedy hlasem naviguje rozhraním, které krátce představí atmosféru listopadu 1989. Po úvodním videu následují instrukce pro samotný proslov. Tak jako v reálném světe je především důležité mluvit nahlas, srozumitelně a držet se poznámek. Následně se zobrazí dobové video davu lidí a poznámky. Připravený proslov od Martina Klímy, zástupce nezávislých studentů z listopadu 1989, musí účastník přečíst. Podle toho, jak se mu daří, dav jásá a účastník se může posouvat v proslovu dál.

Instalace byla prezentována několika způsoby. Nejprve na běžném počítači, kde jsem použil jako rám historickou televizi, na výstavě byla použita reálná stará televize a na videu níže jsem jí promítal na plátno.

Instalace se snaží upozornit na důležitost slov, které tehdy zaznívaly, či teď zaznívají, na tribunách a při veřejných prohlášeních. Slova mají moc měnit chování společnosti, a toho bychom si měli být vědomi.